Cechy męskiego stroju koktajlowego: definicja i stylizacje

Włożenie stroju dopasowanego do okazji wyraża szacunek do gospodarzy i akcentuje rangę wydarzenia. Niedostosowanie się do zasad obowiązujących na przyjęciu, biznesowej kolacji albo ważnej uroczystości rodzinnej jest poważnym faux pas. Dzisiaj weźmiemy pod lupę strój koktajlowy męski. Jakich zasad powinien bezwzględnie przestrzegać każdy mężczyzna wybierający się na przyjęcie koktajlowe? Czym charakteryzuje się garnitur koktajlowy? Sprawdź nasze rady i zdobądź praktyczną wiedzę, która ułatwi Ci odnalezienie się w każdej sytuacji!

Dress code koktajlowy: równowaga między elegancją a swobodą

Umiejętne komponowanie garderoby wymaga bezbłędnej znajomości zasad savoir-vivre. Ramy formalnego dress code’u męskiego (black tie, white tie, business attire) są ściśle określone. Panowie wybierający się na spotkanie o charakterze formalnym nie mogą eksperymentować ze swoim wizerunkiem – obowiązują ich klasyczne kroje i stonowane kolory. Nieco innym zasadom podlegają mniej zobowiązujące wydarzenia, tak zwane koktajle.

Strój koktajlowy męski wyodrębnił się w modzie na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. W tamtym okresie śmietanka towarzyska czas między lunchem a kolacją spędzała na spotkaniach zakrapianych alkoholem. Nie były to typowe wieczorne imprezy, a raczej wyjścia w swobodnej atmosferze. Rosnąca popularność tak zwanych koktajli, nowej formy spędzania czasu, wymagała znalezienia stroju odpowiedniego na tę okazję. Z potrzeby przełamania formalnego dress code’u narodził się styl koktajlowy, który stanowi łącznik między strojem formalnym i półformalnym.

Ubiór koktajlowy dla mężczyzn nie musi być komponowany według sztywnych reguł, jakie obowiązują gości uczestniczących w podniosłych uroczystościach odbywających się po godzinie 18. Brak ścisłych wymagań nie jest jednak przyzwoleniem na niedbałość. Przygotowanie gustownego outfitu na przyjęcie koktajlowe jest sztuką. Wszystkie włożone elementy muszą być spójne pod względem faktury, fasonów i kolorów. Skompletowanie marynarki, spodni, koszuli i dodatków wymaga nienagannego wyczucia smaku.

W jakich sytuacjach obowiązuje ubiór koktajlowy dla mężczyzn?

Pod hasłem „koktajl” kryje się ogrom wydarzeń o zróżnicowanym charakterze. Ogólna definicja zakłada, że koktajl party to popołudniowo-wieczorna impreza, podczas której gości częstuje się przystawkami i alkoholem. Koktajlem może być zarówno firmowy bankiet, jak i wyjście z przyjaciółmi do modnej, eleganckiej restauracji. Dress code koktajlowy cieszy się również popularnością wśród gości weselnych (zwłaszcza wtedy, kiedy impreza rozpoczyna się o wczesnych porach lub organizowana jest na świeżym powietrzu). Garnitur koktajlowy możesz również śmiało włożyć na zjazd absolwentów, jubileusz czy nawet randkę w eleganckim miejscu.

Wybierając garnitur koktajlowy, kieruj się stopniem formalności przyjęcia. Często na zaproszeniach widnieje informacja na temat obowiązującego stroju. Jeśli gospodarz nie sprecyzował swojego stanowiska w tej kwestii, kieruj się przede wszystkim charakterem spotkania, godziną i miejscem.

Błękitny garnitur koktajlowy: idealny wybór na letnie wesele plenerowe

Styliści i projektanci mody są jednoznaczni: tegoroczny sezon ślubny należy do błękitnych garniturów! Męski garnitur koktajlowy w jasnym odcieniu doda Ci lekkości i czaru. Stylizacja bazująca na jasnych odcieniach szczególnie dobrze sprawdzi się podczas uroczystości odbywającej się na świeżym powietrzu.

W sezonie letnim, kiedy temperatury nierzadko oscylują wokół 30 stopni, ogromny wpływ na Twój komfort ma jakość tkanin. Jeśli nie chcesz, aby żar lejący się z nieba stał się źródłem dyskomfortu, zainwestuj w strój koktajlowy męski uszyty z naturalnych tkanin, które zapewniają optymalną cyrkulację powietrza – bawełny, cienkiej wełny, lnu, wiskozy. Komfort zapewni Ci marynarka z półpodszewką lub całkowicie pozbawiona wewnętrznej warstwy. Nawet tropikalne upały nie zwalniają Cię z obowiązku włożenia koszuli z długim rękawem. Modele z krótkim przeznaczone są do noszenia na co dzień.

Butelkowa zieleń i bordo – modne kolory dla stylowego mężczyzny

Dress code koktajlowy dopuszcza zabawę kolorem. Finezyjny, dopasowany do sylwetki garnitur w kolorze butelkowej zieleni albo bordo podkreśli Twoją urodę i wyróżni Cię z tłumu. Męska moda szczególnie upodobała sobie te dwa kolory. Ciemna zieleń i bordo są stonowane i uniwersalne, ale jednocześnie wyraziste i szlachetne. Garnitury koktajlowe w tych odcieniach chętnie wybierane są przez młodych mężczyzn szukających alternatywy dla nieco nudnej czerni i granatu.

Sztruks znów na topie!

Ciekawą alternatywą dla klasycznego garnituru jest model uszyty ze sztruksu – sztywnej tkaniny w charakterystyczny prążek. Sztruksowa marynarka i spodnie zapewniają swobodę ruchów. Sztruksowy komplet połączony z elegancką koszulą, sztybletami i idealnie skrojonym płaszczem to propozycja na mniej zobowiązującą okazję, na przykład spotkanie z przyjaciółmi w restauracji czy kameralną imprezę integracyjną w gronie kolegów z pracy.

Pamiętaj o tym, że sztruks „zarezerwowany” jest na sezon zimowy. Tkanina o mięsistym splocie jest stosunkowo ciężka i ciepła.

Zestaw koordynowany: gustowny ubiór koktajlowy dla mężczyzny

Nie wiesz, w jakim stroju zaprezentować się na firmowej imprezie integracyjnej? Szukasz złotego środka między nowoczesną swobodą a ponadczasową elegancją? Wybierz zestaw koordynowany – oryginalny garnitur z twistem!

Zestaw koordynowany jest złożony ze spodni i marynarki w innych odcieniach lub deseniach. Dolna i górna część stroju powinny ze sobą kontrastować. Nie łącz motywów przypadkowo: całość ma być różnorodna i ciekawa, ale spójna. Jeśli włożysz marynarkę z tkaniny w kratę, zrezygnuj z wzorzystych spodni. Do szarej marynarki w brązową kratę dobierz brązowe spodnie – odcień linii będzie spoiwem między elementami.

Specyficznym rodzajem zestawu koordynowanego jest zestaw klubowy wywodzący się ze studenckich społeczności w Wielkiej Brytanii. W tym przypadku zestawienie kolorystyczne jest sprecyzowane. Komplety klubowe składają się z granatowej marynarki i szarych spodni. Inspiracją dla studentów prestiżowych uczelni był strój noszony przez członków brytyjskiej marynarki wojennej. Kroje marynarek są luźne. Najczęściej szyje się je z wełny, bawełny lub flaneli. Wykończone są ozdobnymi guzikami, kieszeniami z patkami oraz frakowymi klapami z dwiema butonierkami. Tak dobranych elementów dopełnia błękitna albo biała koszula.

Dress code koktajlowy – dodatki, które podkreślą Twój styl

Dopełnieniem garnituru koktajlowego są dodatki. Umiejętnie dobrane spinki, szelki w kontrastującym kolorze, krawat z wyrazistym wzorem albo niebanalna poszetka sprawią, że nawet najprostsza marynarka i spodnie zyskają na atrakcyjności. Klasyczny krawat albo muszkę możesz zastąpić fularem – efektowną, jedwabną chustą. Przyjęcie koktajlowe stwarza duże pole do popisu kreatywności. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić – zbyt dużo dodatkowych elementów, wprowadzenie wielu deseni i kolorów da niepożądany efekt chaosu. Strój koktajlowy może być nieco nonszalancki, ale musi pozostać elegancki.

Jakie buty do garnituru koktajlowego?

Ważnym elementem stroju koktajlowego męskiego jest obuwie. Miłośnikom klasyki polecamy ponadczasowe fasony: oksfordy albo derby. W okresie letnim ciekawy efekt zapewnią Ci loafersy – bardziej szykowna wersja mokasynów. Wkładane loafersy mają bardziej casualowy charakter niż popularne męskie obuwie wizytowe. Kiedy pogoda nie pozwala na włożenie wygodnych loafersów, postaw na monki – półformalne obuwie z dekoracyjnymi klamerkami, które zastępują sznurówki.

Pamiętaj o tym, że pasek i buty powinny być wykonane ze skóry w tym samym odcieniu. Styliści zaznaczają, że obuwie nie powinno być jaśniejsze od spodni. Do granatowych, błękitnych i ciemnozielonych garniturów świetnie pasują brązowe buty. W przypadku czarnych spodni i marynarki jedynym słusznym wyborem są loafersy, derby, monki albo oksfordy z czarnej skóry.